Predtým než si povieme niečo bližšie o samotnom love šťuky by sme sa mali s touto rybou trošku zoznámiť, aby sme lepšie poznali nášho súpera na najbližšej rybačke. Šťuka (lať. Esox) je v našich zemepisných šírkach jednoznačne najznámejšou dravou sladkovodnou rybou. Je to dané jej obrovským rozšírením a schopnosťou prispôsobiť sa životu v najrôznejších prírodných podmienkach. Šťuku nájdeme od pstruhových potokov, cez tône, rybníky, nížinné rieky, priehrady až po vody presladených morských zálivov. Mimo Európy sa štuka obecná vyskytuje tiež v Ázii a Severnej Amerike. Šťuka je dokonalým a rýchlo rastúcim predátorom, ktorý dokáže nemilosrdne atakovať svoju korisť. Vďaka týmto vlastnostiam neušla šťuka pozornosti športových rybárov, medzi ktorými sa nájdu aj takí, ktorí sa na lov tohto druhu vyslovene špecializujú. Všetko potrebné pre lov na prívlač Vám ponúkame v našej sekcii Dravci.
Lov na šťuku sa vyznačuje nutnosťou použitia špeciálnych návnad a nástrah. Teraz si v krátkosti predstavíme lov pomocou:
1. gumových nástrah
2. jerkov
3. voblerov
Základné členenie gumových nástrah je na twistery, ripery a smáčkové nástrahy a skladajú sa z dvoch častí a to z hlavičky a závažia. Twister má skôr abstraktný pútavý tvar, ktorý nenapodobňuje nič prirodzené vo vode, je to skôr dráždivá návnada, ktorá má upútať pozornosť ryby. Skutočné malé rybičky napodobňuje skôr twister-riper, alebo tiež kopýtko. Tieto nástrahy sa pohybujú trochu inak a viac napodobňujú prirodzený pohyb rybky vo vode. Ryba si tak myslí-i keď to je asi silné slovo, že ide o skutočnú živú rybku.
Vhodná farba sa vyberá vždy podľa konkrétnych podmienok, za ktorých sa rybačka bude odohrávať. Základnou podmienkou sú svetelné pomery t.j., či je momentálne pod mrakom, či je jasno, šero a podobne. Ďalej tiež rozhoduje čistota vody, hĺbkové pomery a samozrejme výber vhodnej nástrahy a jej farby závisí aj od druhu ryby. Niektoré ryby preferujú skôr svetlejšie farby a iné zas tmavšie a prírodné. Je to vždy podľa toho čo nám ukážu konkrétne podmienky pri rybolove a podstatné je vždy experimentovať a nájsť tú vhodnú návnadu a farbu. Toto je však len jedna polovica nástrahy. Po jej vybratí musíme zvoliť správnu hlavičku.
Hlavičky sa od seba odlišujú v gramáži a veľkosti háčikov. Veľkosť hlavičky musíme vždy voliť podľa veľkosti telíčka a dĺžky háčiku. Gramáž volíme podľa toho ako ďaleko potrebujeme nahodiť a samozrejme podľa hĺbky vody. Čím hlbšia voda tým ťažšia hlavička a naopak, čiže do plytkých vôd volíme menšie gramáže. Hlavička vždy musí mať háčik adekvátny dĺžke telíčka či už je to kopýtko alebo twister, aby chvostík zostal voľný, aby sme neobmedzili pohyb nástrahy.
Je to v podstate veľmi individuálne avšak existuje niekoško všeobecných pravidiel. Odporúčame začať s prírodnou farbou, najmä pokiaľ chytáte v čistejších vodách, kde ryba dobre vidí použitú nástrahu. Na zakalenejších vodách, alebo pri horších svetelných podmienkach napr. pri brieždení a pri súmraku, kedy svetelné podmienky nie sú ideálne odporúčame vyskúšať skôr výraznejšie farebné hlavičky. Z rána teda odporúčame svetlejšie nástrahy a cez obed skôr tmavšie farby, napr. na bielu nástrahu cez deň rybu zrejme nechytíte, pretože v jasnom slnečnom svetle ju ryba nemusí tak ľahko zbadať. Rozhodujúce je to, aby ryba nástrahu videla, hoci sa primárne nerozhoduje na základe zraku, ale skôr na základe vibrácií a pohybu nástrahy. Ale ako všetci dobre viete, niekedy nezaberá žiadne osvedčené pravidlo či rada a je nutné skúšať netradičné nástrahy a finty a platí to aj v tomto prípade. Skúšať, skúšať a skúšať.
Ak vody dobre poznáme vody, v ktorých šťuku chytáme a vieme aké ryby sú jej prirodzenou potravou, tak vždycky začíname s nástrahou, ktorá najvernejšie napodobňuje tieto ryby. Napr. ak sa v danom revíry živia šťuky ploticami, volíme návnadu čo najpodobnejšiu sfarbeniu plotice.
Nevyhnutnou súčasťou každej rybačky je je správna udica, ktorou budeme nástrahu predkladať rybám. Aká udica je najvhodnejšia? Aký druh, dlžka, a silon?
Keďže sa bavíme o prívlači, potrebujeme prút určený na prívlač. Môže to byť teleskopický prút ale niektorí rybári uprednostňujú výhradne delené prúty. Dnešné moderné prúty sú tvorené z moderných materiálov ako uhlíkové vlákna, kevlarové obaly a v podstate ide o vrstvené prúty. Proces výroby prútu prebieha tak, že na oceľové jadro sa vinie v niekoľkých kríženia a smeroch uhlíkové vlákno a prekladá sa kevlarovými vrstvami, ktoré celý prút spevnia. Takto vyrobený prút sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, perfektnou ohybnosťou a akcieschopnosťou. Dĺžku a tvrdosť prútu nám ovplyvňuje použitá nástraha, štýl prívlača a tiež podmienky, v ktorých lovíme.
Ideálna je dĺžka okolo 2,7 metra avšak nie je to absolútne pravidlo. Samozrejme môžu byť aj dlhšie, čo vyplýva zo vzdialenosti, na ktorú chceme nahadzovať a z toho či potrebujeme úspešne zasekávať na väčšiu vzdialenosť. Čím kratší prút tým nahodíme na menšiu vzdialenosť, ale bude sa nám aj horšie zasekávať ryba. Ideálny prút neexistuje, vždy ide o to, aby sme zostavili udicu optimálneu pre naše podmienky a požiadavky. Ďalším parametrom je gramáž prútu, čo označuje tuhosť prútu a ten musí zodpovedať gramáži nástrahy a typu prívlaču. Napr. pri označení gramáe prútu 5-20g vieme, že rozmedzie hmotnosti nástrahy by sa malo pohybovať v tomto rozsahu. Jeto prút na jemný až stredný prívlač. Dôležitým komponentom prútu sú očká, cez ktoré nám vlasec alebo šnúra neustále jazdí. Očká musia byť vyvložkované odľahčenými tvrdokovovými materiálmi napr. silikónkarbidom, aby dokázali dlhodobo odolávať neustálemu treniu vlasca a aby v nich nevznikali ryhy a drážky čo by nám následne kazilo vlasec.
Správna voľba vhodnej šnúry závisí na sile ako potrebujeme a tá musí byť adekvátna tuhosti a odolnosti prútu. Základnými parametrami vlasca či šnúry sú priemer, nosnosť vlasca, prieťažnosť vlasca. Na prívlač používame vlasce tvrdšie a menej pružné, šnúry majú pružnosť väčšinou takmer nulovú alebo len minimálnu. Vlasce môžu mať prieťažnosť až do 20% avšak na prívlač sú vhodnejšie vlasce s prieťažnosťou maximálne do 10% svojej dĺžky. Priemer vlasca závisí od tvrdosti prútu, takže ak máme prút napr. do 20g a budeme používať jemnejšie nástrahy do 8-10 cm a do 10g, tak môžeme použiť vlasec ideálne tak do 0,18 až 0,2 mm. Na koniec lanka odporúčame uväzovať kúsok lanka, pretože v opačnom prípade riskujeme, že nám štuka návnadu odhryzne. Môže sa stať aj to, že pri nasadení lanka, nám šťuky nechcú brať. Každopádne ich však odporúčame ako ochranu proti prehryznutiu. Existuje mnoho typov laniek napr. oceľové, wolfrámové alebo kvalitné monofilné lanká, ktoré sú nesmierne tenké a veľmi pripomínajú silón. Napr. wolfrámové lanko s nosnosťou 7kg má priemer zhodný s vlascom 0,18mm.
Ďalšou často využívanou nástrahou pri love šťuky sú jigy a voblery. Základný rozdiel medzi nimi je , že jig má lopatku, ktorá dáva tejto nástrahe akčnosť a pohyblivosť. Naproti tomu vobler lopatku nemá a pohyblivosť mu dodáva rybár pohybom špičky prútu, či už pravidelným alebo nepravidelným, proste tak ako sa to komu osvedčilo. Veľkosť volíme podľa zlatého pravidla, čím väčšia návnasda tým väčší úlovok. Samozrejme keď chytáte na ťažšie nástrahy okolo 70g musíte mať aj prút s nosnosťou do 100g a vúčšinou sa chytá na prút s multiplikátorom. Multiplikátor volíme práve preto, že je oveľa masívnejší a znesie oveľa väčšie zaťaženie ako naviják, pretože vlákno sa naň navíja priamo a nie pomocou radiča ako pri navijaku. Samozrejme ako ochrana proti odhryznutiu opäť odporúčame fluorokarbonové lánko. Dĺžka prútu pri týchto nástrahách je nižšia ako pri klasickom prúte a pohybuje sa od 1,8 do 2,1m. Kvalitný masívny prút dokáže zniesť aj väčšie nástrahy s váhou aj okolo 100g. Pri ťažších jerkoch odporúčame používať pletené šnúry, ktoré sú odolnejšie, nenaťahujú sa a majú nosnosť od 10 kg vyššie. Pri nižšej nosnosti by sa Vám mohla nástraha ľahko odtrhnúť.
Voblery sú asi najvernejšou napodobeninou rybiek a sú teda verným a spoľahlivým pomocníkom každého rybára. Voblery sa v zásade delia na hladinové, plávajúce a potápajúce. Hladinové nemajú lopatku, a teda sa udržia na hladine. Plávajúce a potápajúce a líšia sa v sklade. Potápajúce ju majú viac sklonenú a pri poťahovaní idú viac do hĺbky. Pokiaľ ide o veľkosť, odporúčame na jar používať menšie a na jeseň väčšie veľkosti, pretože sa šťuky chcú na zimu viac nakŕmiť. Špecialitkou sú voblery, ktoré vydávajú zvuky a môžu tak šťuku upútať ešte viac a zaručiť Vám lepší úlovok.
Aj pri použití týchto nástrah platí klasická poučka že veľká nástraha je na veľkú rybu. Vo väčšine prípadov sa týmto pravidlom môžeme spoľahlivo riadiť avšak sú aj isté výnimky. Môže sa stať, že aj na veľkú nástrahu sa dá chytiť menšia ryba. Okáň sa veľmi často chytí na nástrahu pdobnej veľkosti ako je on sám.
To by boli asi základné poznatky a rady týkajúce sa lovu šťuky a teraz Vám už nezostáva nič iné len si to vyskúšať a vychutnať si čaro zápasu so skutočným dravcom a potešiť sa veľkým úlovkom.